IP – TV

IP – TV چیست؟

به ارسال و پخش برنامه‌های تلویزیونی برای مشتركان از طریق زیرساخت باند وسیع و توسط پروتكل اینترنت IP-TV گفته می‌شود. این سرویس معمولاً با سرویس‌های دیگری مانند ویدئو بر طبق تقاضا و تلفن اینترنتی و  ینترنت پرسرعت، در قالب یك” بسته” به مشتركان ارائه می‌شود.امروزه، بسیاری از سرویس‌دهندگان باند وسیع ارائه سرویس‌های تلویزیونی را روی شبكه‌های IP آغاز كرده‌اند. به علت توسعة باند وسیع و پیشرفت‌های چشمگیر در ارائه فناوری‌هایی چون ADSL2+ كه توان پخش محتوای چند‌رسانه‌ای را با كیفیت بالا دارد و نیز ارائه استاندارد‌های نوین فشرده‌سازی مانند MPEG-4 و كاهش هزینه‌های انتقال دیتا و…، بازار IP-TV پتانسیل بسیار خوبی برای رشد پیدا كرده است.

كاربرد‌های IP-TV

  • پخش دیجیتالی تلویزیون: سرویس‌های پخش دیجیتالی امروزی عموماً از طریق كابل یا ماهواره به  مشتركان می‌رسند؛ اما ظهور نسخه‌های جدید و پرسرعت DSL (با توجه به گستردگی زیر ساخت آن) IP-TV را به رقیب جدی ارائه سرویس‌های تلویزیونی ماهواره و كابل تبدیل كرده است. از سوی دیگر، IP-TV نسبت به تلویزیون‌های معمولی توانایی رساندن تعداد زیادتری از كانال‌های تلویزیونی به مشترك را دارد. علاوه بر این، به علت ماهیت “بسته ای” دیتا و دوطرفه (تعاملی) بودن خط ارتباطی، بیننده قادر است كه تصمیم بگیرد كه “چه‌چیز” را “چه وقت” می‌خواهد ببیند.

• ویدئو بر طبق تقاضا: این سرویس در واقع یك سرویس برای استفاده شخصی مشتركان است كه در آن كاربر قادر به انتخاب و دانلود محتوای ویدئویی مورد علاقة خود است. این سرویس برای اپراتورها یك سرویس درآمدزاست و شامل این بخش‌ها است:
• فیلم بر طبق تقاضا كه كاربران از یك” بانك فیلم” فیلم مورد علاقه خود را انتخاب می‌كنند.
• برنامه‌ها و محتواهای ذخیره‌شده‌ای كه لزومی به مشاهده بهنگام آنها نیست و كاربر می‌تواند آنها را دانلود و سپس مشاهده كند. مثل: اخبار، رویدادهای ورزشی، برنامه‌های آموزشی و…

• سرویس‌های تلفنی گوناگون: تلفن معمولی، تلفن تصویری و ویدئو كنفرانس انواع سرویس‌های تلفنی هستند كه می‌توانند توسط IP-TV ارائه شوند.
• دسترسی به اینترنت: امروزه اتصال به وب یك نیاز ضروری است كه كاربردهای بسیار متنوعی دارد؛ IP-TV این نیاز را هم برآورده می‌كند.
• آموزش از راه دور: با توجه به زیرساخت مناسب و گستردگی توزیع IP-TV، برنامه‌های آموزش از راه دور الكترونیكی می‌تواند از طریق این سرویس به كاربران

دانلود کامل مقاله از لینک زیر :

رایگان – خرید

درباره ی kahroba

profile avatar

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.